Kontrola pomieszczenia Api Podręcznik Frigidaire Cfef3054uwc

Kontrola pomieszczenia API jest unikalną funkcją, którą oferuje Frigidaire CFEF3054UWC. Ta inteligentna lodówka oferuje wbudowany system kontroli pomieszczenia, który pozwala na lepszą kontrolę temperatury i wilgotności wewnątrz lodówki. System kontroli pomieszczenia używa czujników, które monitorują i rejestrują temperaturę i wilgotność wewnątrz lodówki. System może również zaalarmować użytkownika, gdy temperatura lub wilgotność wewnątrz lodówki osiągnie niepożądane poziomy. Użytkownicy mogą również samodzielnie monitorować i regulować temperaturę i wilgotność za pomocą aplikacji Frigidaire, która jest dostępna na urządzenia z systemem iOS i Android. Kontrola pomieszczenia API jest szybka, łatwa w użyciu i łatwa w konfiguracji, a jej wbudowane funkcje pozwalają użytkownikom na lepszą kontrolę i monitorowanie ich lodówki.

Ostatnia aktualizacja: Kontrola pomieszczenia Api Podręcznik Frigidaire Cfef3054uwc

Nowoczesne systemy kontroli dostępu są istotnym elementem systemów bezpieczeństwa w każdej firmie, instytucji publicznej czy budynku mieszkalnym. Zabezpieczenia tego typu zapewniają nadzór nad dostępem osób do pomieszczeń oraz analizę ruchu użytkownika/pracownika w danym obszarze.

System dostępu pozwala kontrolować dostęp do zabezpieczonych stref (np. serwerowni, magazynów), daje możliwość nadzoru nad przepływem osób pomiędzy poszczególnymi obiektami oraz umożliwia monitorowanie ruchu na danym obszarze.

Bardzo często spotykamy się z zastosowaniem kompleksowych systemów kontroli dostępu na basenach, siłowniach, płatnych parkingach a nawet imprezach masowych.


Funkcje systemu kontroli dostępu dla Twojej firmy

Nadzór nad dostępem do pomieszczeń

Ogranicz wstęp do obszarów o limitowanym dostępie do kilku osób i udziel tymczasowej zgody na wejście odwiedzającym. Spersonalizuj dostęp dla swoich pracowników i kontroluj wszystkie punkty wejścia. Wyeliminuj zarządzanie kluczami

Wygoda w zarządzaniu dostępem

Dzięki systemowi kontroli dostępu nie ma potrzeby zarządzania kluczami, ponownego wprowadzania czy rejestrowania klucza ani zmiany blokad, gdy trzeba ograniczyć lub przyznać dostęp do danej strefy pracownikom.

Analiza ruchu użytkownika/pracownika

Uzyskaj dostęp do raportów, które dostarczą informacji o przepływie osób na terenie całego zakładu. Zawsze będziesz wiedzieć, kto wchodził i wychodził z chronionych obiektów

Profesjonalna instalacja

Obawiasz się, że montaż systemu KD we własnym zakresie może Cię przerosnąć? Zaufaj naszemu doświadczeniu. Prawidłowo i skutecznie zainstalujemy dla Ciebie zarówno system kontroli dostępu, jak i oprogramowanie do zarządzania nim.

Zarządzanie dostępem dla odwiedzających

Zarządzaj ruchem niezwiązanym z pracownikami w swoim obiekcie za pośrednictwem systemu kontroli dostępu, przyznając okresowy dostęp osobom odwiedzającym, jednocześnie ograniczając im wstęp do wrażliwych stref w firmie.

Modułowa funkcjonalność systemu

Program sterujący systemem kontroli dostępu ma budowę modułową, dzięki czemu sam możesz decydować o zakresie jego funkcjonalności. Wybierz funkcje, które będą Ci odpowiadać i płać tylko za nie! Dzięki temu otrzymasz ekonomiczny i tani system bezpieczeństwa skrojony na miarę Twoich potrzeb.

Referencje

firma Timaco sp. z o. o. ul. Stanisława Witczaka 139 w latach 2020-2021zrealizowała na rzecz Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, zamówienia obejmujące:1. wdrożenie systemu rejestracji czasu pracy w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu;2. dostarczenie mechanizmów konfekcjonowania zdarzeń z systemu rejestracji czasu pracy i icheksportu do Zintegrowanego Systemu Rachunkowo-Kadrowego (ZSRK) dla Sądu Apelacyjnegowe Wrocławiu oraz Sądu Rejonowego w Trzebnicy.Zamówienia zostały zrealizowane z należytą starannością, zgodnie z opisem przedmiotuzamówienia oraz w wymaganym terminie.

Krakowski Holding Komunalny (KHK S. A. ) oświadcza, że firma Timaco sp. o.przeprowadziła dostawę czytników czasu pracy wraz z oprogramowaniem orazmodyfikacjami, które zostały stworzone oraz wdrożone w oparciu o potrzeby firmy. Odmomentu dostarczenia ww. systemu do użytku naszych pracowników potwierdzamy,iż system działa poprawnie a Timaco sp. z. zapewnia profesjonalny serwis gwarancyjnyi pogwarancyjny oraz odpowiednią pomoc techniczna. Z tego też powodu KHK S. A.zdecydował się na rozszerzenie systemu i zakup dodatkowych rozwiązań. Możemy w pełnirekomendować firmę Timaco sp. na rzetelnego i profesjonalnego dostawcę urządzeńi oprogramowania do Rejestracji Czasu Pracy.

Kontrola dostępu - Najczęściej zadawane pytania

Jakie sa zalety Systemu kontroli dostępu?

Główną zaletą, a zarazem funkcją kontroli dostępu jest skuteczna ochrona całych obiektów lub wybranych pomieszczeń przed wejściem osób niepożądanych. Dzięki systemowi KD automatycznie zabezpieczamy wszelkiego typu dane oraz ruchomości, do których dostępu nie powinny mieć osoby postronne. Kontrola dostępu to również wygoda - usprawnia wejście do pomieszczeń, na przykład upoważnionym pracownikom. Nie wymaga szukania odpowiedniego klucza, a jedynie przyłożenia tagu RFID w postaci np. karty, opaski czy breloka lub przyłożenia palca.

System jest wygodny w użyciu, szybki i w znacznym stopniu zautomatyzowany, przez co weryfikacja uprawnień użytkownika następuje niemalże natychmiast i może odbywać się całkowicie bez obsługowo.

Co więcej, elektroniczna kontrola dostępu pozwala na indywidualny dobór nie tylko wariantów systemu, ale i jego urządzeń składowych, takich jak czytnik kart, bramki obrotowe, czy szlabany parkingowe. Podsumowując, SKD umożliwia:

 • sprawowanie nadzoru nad dostępem do stref i pomieszczeń objętych systemem,
 • monitorowanie ruchu na chronionym obszarze,
 • kontrolowanie przepływu osób przebywających na terenie firmy.

Zasada działania systemu kontroli dostępuOsoba, która chce się dostać do chronionego obszaru musi zostać zweryfikowana przez czytnik kontroli dostępu. Urządzenie mające za zadanie kontrolować dostęp do pomieszczenia rozpoznaje osobę na podstawie jej identyfikatora (np. karty zbliżeniowej, PINu czy odcisku palca) i weryfikuje, czy zostały spełnione warunki, które zezwalają jej na dostęp do zabezpieczonej strefy (np. posiadanie odpowiednich uprawnień, prawidłowa strefa czasowa, wymóg kombinacji/grup dostępu). Jeśli weryfikacja użytkownika zakończy się poprawnie, zostanie mu przyznany dostęp - kontroler zwolni urządzenie blokujące wejście do pomieszczenia.

Jakie są metody sprawdzania uprawnień?

Kontrola dostępu opiera się przede wszystkim na sprawdzeniu, czy osoba chcąca wejść na zabezpieczony teren posiada ku temu odpowiednie uprawnienia. Jak odbywa się weryfikacja? Metod jest kilka. Najczęściej w tym celu używa się różnorakich tagów np. kart: zbliżeniowych, breloków czy opasek RFID na rękę. Karty dostępu zaliczają się do tak zwanych średnich metod zabezpieczeń, których podstawą jest klucz.

Kontrola dostępu o niskim zabezpieczeniu to wejście na dany teren lub wejście do obiektu poprzez wprowadzenie ustalonego stałego kodu PIN, który należy zawsze pamiętać. Z jednej strony jest to metoda najprostsza do pokonania przez osoby niepożądane, z drugiej – najczęściej zawodna także dla osób uprawnionych, bo zawierzająca jedynie ludzkiej pamięci.

Najwyższy poziom ochrony dają metody weryfikacji uprawnień oparte na cechach biometrycznych. Wtedy kontrola dostępu odbywa się na przykład przez odczyt linii papilarnych, tęczówki oka czy skan twarzy, które dla każdego człowieka są cechami unikatowymi i nie do podrobienia.

Gdzie oprócz pracy, można zastosować system kontroli dostepu?

Kontrola dostępu to obecnie powszechnie stosowane zabezpieczenie w wielu miejscach. Kojarzy się przede wszystkim z pracą i słusznie - jest często spotykaną praktyką w zakładach przemysłowych, biurach czy na kampusach dużych korporacji. Jednak kontrola dostępu to system, z którego korzystają nie tylko pracodawcy i pracownicy, ale także użytkownicy instytucji publicznych. Na co dzień mamy z nim styczność, często nie zdając sobie z tego sprawy - na siłowniach, basenach, parkingach, wyciągach narciarskich czy przy podczas udziału w imprezach masowych.

Co wchodzi w skład systemu kontroli dostępu?

 • czytniki lub kontrolery sterujące dostępem do danego pomieszczenia/strefy
 • identyfikatory - zbliżeniowe lub biometryczne
 • program zarządzający systemem Kontroli Dostępu
 • urządzenia blokujące (szlabany parkingowe, bramki obrotowe, zwory czy elektrozaczepy)
 • Schemat połączeń w systemie kontroli dostępu

  System kontroli dostępu - Produkty

  Jeśli mamy notebook czy choćby smartfon — trudno się bez niej obyć. Domowa sieć Wi-Fi pozwala nam korzystać z internetu w każdym zakątku naszego mieszkania — to po prostu niesamowicie wygodne rozwiązanie. Ale większość z nas, po przejściu przez często niełatwy proces konfiguracji rutera Wi-Fi, stara się trzymać od niego jak najdalej.

  Warto jednak pamiętać, że pośpiech podczas konfiguracji i niezrozumienie niektórych zasad działania sieci bezprzewodowych może nas sporo kosztować. Nie chodzi tu tylko o mniejszą szybkość i zasięg, niż dałoby się wycisnąć z naszego rutera, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo.

  Jeśli grzebanie w panelu administracyjnym rutera nas przeraża i boimy się, że zmieniając różne opcje, zamiast polepszyć — pogorszymy jakość sieci, koniecznie zapoznajmy się z naszym poradnikiem. Dowiemy się z niego, jakie opcje warto poprzestawiać, a których lepiej nie dotykać. Dzięki wprowadzonym zmianom zyskamy lepszy zasięg, wyższą prędkość transmisji i znacznie większe bezpieczeństwo.

  Wróć do spisu treści

  Czy ręczna konfiguracja rutera jest trudna?

  Wszystko zależy od naszej wiedzy i producenta oraz modelu rutera. Na szczęście niemal każde urządzenie umożliwi uruchomienie kreatora, który poprowadzi nas przez wszystkie etapy konfiguracji. Producenci dodatkowo wyszli nam naprzeciw, oferując dedykowane aplikacje na urządzenia mobilne. Pobranie i zainstalowanie aplikacji pozwoli skonfigurować ruter. Duża grupa tego typu narzędzi zawiera podstawowy zestaw opcji (m. in. status routera, konfiguracja sieci bezprzewodowych czy połączenia internetowego) po te bardziej zaawansowane będziemy musieli sięgnąć do panelu zarządzania.

  Od lewej narzędzie marki Asus — Asus Router, w środku aplikacja marki D-Link — D-Link Wi-Fi zaś na końcu narzędzie Tether od TP-Linka.

  Foto: Łukasz Guziak / Komputer Świat

  Warto jednak spróbować. Nawet jeśli coś zepsujemy, w każdej chwili będziemy mogli zresetować ruter i dzięki zapisanej konfiguracji powrócić do punktu wyjścia. W niemal każdym ruterze znajdziemy niewielki przycisk RESET, którego użycie przywróci ustawienia fabryczne urządzenia. Zwykle krótkie przyciśnięcie tego przycisku spowoduje ponowne uruchomienie rutera, a przytrzymanie go przez kilka albo kilkanaście sekund — przywraca ustawienia początkowe. Szczegółów na ten temat szukajmy w instrukcji obsługi urządzenia.

  Foto: Komputer Świat

  W niemal każdym ruterze znajdziemy niewielki przycisk RESET do restartowania urządzenia oraz resetowania jego ustawień. Szczegółów na ten temat szukajmy w instrukcji obsługi urządzenia.

  Wróć do spisu treści

  Właściwe miejsce dla rutera

  Na zasięg i szybkość działania sieci Wi-Fi spory wpływ ma położenie i umiejscowienie rutera. Jeśli chcemy, by sieć Wi-Fi obejmowała zasięgiem całe mieszkanie, powinniśmy ustawić ruter w centralnym jego punkcie (z reguły jest to przedpokój). Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, pamiętajmy, by znajdujący się w skrajnej części mieszkania ruter nie był zamknięty w szafce, ustawiony obok metalowych kaloryferów czy włożony pod łóżko. Wszystkie dodatkowe przeszkody, a metalowe i betonowe w szczególności, dosyć znacznie tłumią fale sieci radiowej.

  Na zasięg sieci Wi-Fi ogromny wpływ ma też sposób ustawienia rutera — czy leży on płasko na podłodze lub biurku, czy jest przymocowany do ściany. Każdy ruter wyposażony jest bowiem w anteny nadawczo-odbiorcze, które mają określoną charakterystykę promieniowania. W przypadku ruterów fale sieci bezprzewodowej najczęściej przybierają kształt torusa i rozchodzą się głównie w poziomie. Jeżeli zatem ruter przymocujemy do ściany w pionie, a jego anteny ustawimy poziomo, fale sieci Wi-Fi będą się rozchodziły w stronę podłogi i sufitu, a nie na nasze mieszkanie. Niektóre konstrukcje pozwalają na odkręcenie anten, wymiana fabrycznych na te o większym zysku pozwolą poprawić zasięg rozgłaszanych sieci bezprzewodowych.

  Wróć do spisu treści

  Sieć na dwie częstotliwości

  Jeśli mówimy o sieci Wi-Fi, myślimy zwykle o częstotliwości 2, 4 GHz. Tymczasem rzesza ruterów i urządzeń podłączanych do sieci pozwala na nawiązanie połączeń w paśmie 5 GHz. Jest ono znacznie mniej zatłoczona niż pasmo 2, 4 GHz, na którym pracuje również technologia Bluetooth, telefony DECT, wiele bezprzewodowych myszy i klawiatur, mikrofalówki oraz zwykle co najmniej kilka innych sieci Wi-Fi w okolicy. Jeśli więc nasz ruter obsługuje częstotliwość 5 GHz, powinniśmy z niej zacząć korzystać — nasza sieć będzie działać szybciej.

  Na rynku coraz bardziej zaczyna dominować nowy standard Wi-Fi 6, wysyp urządzeń i spadek cen spowodował, że po rozwiązanie te sięga co raz więcej osób. Trend ten mógłby być szybszy, ale wyhamowuje go stagnacja na rynku kart sieciowych, a w szczególności brak jest rozwiązań, po które sięgamy najczęściej, czyli urządzeń wykorzystujących interfejs USB.

  W centrum Edimax BR-6473AX, po lewej D-Link DIR-X1560, po prawej Asus RT-AX55 zaś poniżej TP-Link – Archer AX10 oraz Archer AX20.

  Jeśli zamierzacie wymienić niebawem ruter, polecamy lekturę testu najnowszych ruterów Wi-FI6. Wybraliśmy modele w rozsądnej, nieprzekraczającej 500 złotych, cenie. Na pewno pomoże w podjęciu decyzji.

  Test tanich ruterów Wi-Fi6 za mniej niż 500 złotych

  Tak jak w przypadku poprzednich standardów Wi-Fi, tak i Wi-Fi 6 (znany także jako Wi-Fi ax) zwiększa szybkość przesyłu informacji. Jednak tym razem, choć nowa wersja Wi-Fi pozwala na komunikację z prędkością sięgającą nawet 10 Gb/s, to nie szybkość połączeń była priorytetem przy opracowywaniu Wi-Fi 6. Przede wszystkim skupiono się i główny nacisk położono na optymalne i efektywne wykorzystanie dostępnego pasma radiowego. Zadania te realizuje znana z sieci LTE technika OFDMA (ang. Orthogonal Frequency-Division Multiple Access), która jest największą nowością w standardzie 802. 11ax. Pozwala ona podzielić kanał radiowy na dziesiątki/setki podkanałów. Dzięki temu pasmo jest lepiej wykorzystywane, co z kolei przekłada się na wzrost wydajności – szczególnie gdy z sieci bezprzewodowej korzysta wiele urządzeń. Nowy standard korzysta zarówno z pasma 2, 4 GHz jak i 5 GHz. Standardowa prędkość połączeń w paśmie 2, 4 wynosi 574 Mb/s (300 Mb/s w przypadku Wi-Fi 4) i 1200 Mb/s przy użyciu częstotliwości 5 GHz (876 Mb/s gdy wykorzystywane je Wi-Fi 5). Podane prędkości są tymi najpopularniejszymi (największa rzesza urządzeń je wspiera), oczywiście są konstrukcje, które oferują znacznie więcej — wszystko zależy od naszych wymagań.

  Porównanie nowego Wi-Fi 6 ze starszymi standardami obrazuje grafika poniżej.

  Wi-Fi 4 (802. 11n)Wi-Fi 5 (802. 11ac)Wi-Fi 6 (802. 11ax)200920162019Częstotliwość [GHz]2, 4 / 552, 5 / 5Szerokość kanału [MHz]20 / 4020 / 40 / 80 / 80-80 / 160MIMOSingle userMU-MIMO (downlink)MU-MIMO (downlink, uplink)Technologia transmisyjnaOFDMOFDMAModulacja64-QAM256-QAM1024-QAMLiczba strumieni48Dostępne prędkoścido 600 Mb/sdo 6, 9 Gb/sdo 9, 6 Gb/sPozostałeBeamformingTWTkodowanie BSSpasmo 6 GHz
  Protokół
  Rok publikacji

  Wróć do spisu treści

  Wybieramy najlepszy kanał transmisji

  Warto wiedzieć, że w paśmie 2, 4 GHz podzielonym na 14 kanałów (w Polsce jest używanych 13) mogą działać niezależnie tylko trzy sieci Wi-Fi: na kanałach 1, 6 oraz 11, na kanałach 2, 7, 12 oraz na kanałach 3, 8 i 13. Tylko te trzy kombinacje kanałów gwarantują spożytkowanie całego dostępnego pasma i nienakładanie się na siebie częstotliwości wykorzystywanych przez inne kanały. Dzieje się tak ponieważ ruter do transmisji wymaga pasma o szerokości 20 MHz (lub 40 MHz, gdy używamy częstotliwości 2, 4 GHz, a także 80 MHz i 160 MHz, gdy w grę wchodzi pasmo 5 GHz), więc każda sieć Wi-Fi zajmuje oprócz głównego kanału środkowego jeszcze po dwa z każdej strony.

  Pasmo 5 GHz jest znacznie pojemniejsze, gdyż każdy z kanałów ma zarezerwowany osobny zakres częstotliwości. Urządzenia mogą wykorzystywać kanały wewnętrzne (od 36 do 48) oraz kanały zewnętrzne (od 52 do 140). Kanały zewnętrzne są również wykorzystywana przez np. radary meteorologiczne. Aby uniknąć wzajemnego zakłócania się, bezprzewodowe urządzenia sieciowe wymagają wsparcia dla mechanizmu DFS (ang. Dynamic Frequency Selection). Rozwiązanie pozwala na automatyczne przełączenie się na inny kanał w sytuacji wykrycia obcego sygnału. Sieci działające na poszczególnych kanałach nie zakłócają się więc wzajemnie.

  Wraz ze zwiększeniem pasma rośnie prędkość połączeń, ale gdy otacza nas wiele sieci Wi-Fi (np. gdy mieszkamy w dużym bloku) spowoduje to spadek jakości połączenia. Posiadacze Wi-Fi na 5 GHz nie mają tego problemu — mogą z powodzeniem podwoić szerokość pasma.

  Wróć do spisu treści

  W jaki sposób wybrać najlepszy kanał dla naszej sieci Wi-Fi?

  Najłatwiej jest skorzystać ze smartfonu i darmowej aplikacji Wifi Analyzer. Za jej pomocą błyskawicznie sprawdzimy, na jakich kanałach działają wszystkie znajdujące się w okolicy sieci Wi-Fi. Program podpowie nam też optymalny kanał dla naszej sieci domowej.

  1. Po instalacji Wifi Analyzer uruchamiamy aplikację. Na głównym ekranie widzimy wykres (dotykając pola obok dBm — zmienimy częstotliwość z 2, 4 na 5 GHz, pod warunkiem że nasz smartfon ją obsługuje). Łatwo się zorientujemy, na którym kanale działa najmniej sieci Wi-Fi. Warto się przespacerować po całym mieszkaniu, aby znaleźć najlepszy naszym zdaniem kanał dla naszej sieci.

  2. Po zmianie kanału naszej sieci na najbardziej optymalny, ponownie uruchamiamy Wifi Analyzer. Tym razem przewijamy ekran w prawą stronę. Teraz możemy obserwować moc sygnału naszej sieci w funkcji czasu. Najpierw wybieramy naszą sieć — na przykład domowa, a następnie przez kilka minut spacerujemy wolno po mieszkaniu i sprawdzamy, czy wszędzie sygnał naszej sieci jest mocny.

  Wróć do spisu treści

  NetSpot — tworzymy mapę zasięgu domowej sieci Wi-FI

  1. Znacznie więcej informacji uzyskamy, gdy stworzymy mapę zasięgu naszej sieci (i przy okazji sieci sąsiednich). Do tego celu możemy użyć narzędzia NetSpot. Aplikacja NetSpot jest dostępna w wersji darmowej, choć musimy liczyć się z ograniczeniami.

  2. Interfejs programu podzielono na dwa tryby Discover oraz Survey. Pierwszy dostarcza informacji o sieciach radiowych dostępnych w najbliższej okolicy, czyli tych, które wykrywa karta sieciowa. Lista sieci obejmuje m. takie parametry jak: nazwa sieci, wykorzystywany numer kanału, adres MAC, poziom sygnału, częstotliwość, standard w jakim dana sieć pracuje, a także producenta punktu dostępowego. NetSpot wykrywa sieci standardów Wi-Fi od 1 do 5, a także w najnowszym Wi-Fi 6. Po wybraniu sieci Wi-Fi na wykresie możemy obserwować jak zmienia się moc sygnału, a także z jakimi sieciami dzielimy częstotliwość.

  3. Tryb Survey pozwala na utworzenie mapy zasięgu. Aby ją wykonać, w pierwszej kolejności musimy przygotować plan mieszkania/domu, który będziemy skanować.

  4. Krok kolejny to dokonanie pomiarów. Poruszamy się po skanowanym obszarze zaznaczając na mapie punkt, w którym aktualnie się znajdujemy. Wykonanie pomiaru trwa około 5 sekund.

  5. Po przeprowadzonych testach zostanie utworzona mapa zasięgu. Odpowiednim kolorem zostanie zaznaczona jakość sygnału — silny i stabilny sygnał to kolor czerwony, zaś słaby jest reprezentowany przez odcienie niebieskiego. Tak utworzona mapa pozwoli wybrać najlepsze miejsce dla punktu dostępowego lub repetera, a także pozwoli ocenić wpływ sąsiednich sieci radiowych na naszą.

  Wróć do spisu treści

  Hasła pod pełną kontrolą

  Sposób ochrony dostępu do domowej sieci bezprzewodowej, jak i złożoność hasła, wpływają na jej bezpieczeństwo. Pamiętajmy, aby jego długość i złożoność była na odpowiednim poziomie ( co najmniej 10 znaków zawierających małe i duże litery, cyfry i symbole). Kupując router, warto sprawdzić czy wspiera on najnowszy standard zabezpieczeń, czyli WPA3. Warto również zmienić domyślne hasło chroniące dostęp do panelu administracyjnego rutera. Niemal wszystkie dostępne w sprzedaży rutery oraz coraz więcej urządzeń podłączanych do sieci wyposażonych jest w funkcję WPS. Pozwala ona na szybkie podłączenie urządzenia do sieci bez konieczności wpisywania hasła. W większości wypadków wygląda to następująco:

  1. W urządzeniu, które chcemy podłączyć do sieci, włączamy opcję łączenia poprzez WPS.

  2. Teraz mamy zwykle kilkadziesiąt sekund na wciśnięcie na ruterze specjalnego przycisku (jeśli nie możemy go znaleźć, zajrzyjmy do instrukcji obsługi rutera).

  Niektóre modele ruterów umożliwiają stworzenie specjalnej sieci, tylko na potrzeby naszych gości. Sieć ta pozwala jedynie na połączenie z internetem — jest całkowicie odizolowana od domowego LAN-u i podłączonych do niego urządzeń.

  Wróć do spisu treści

  Alternatywne oprogramowanie do rutera

  Nawet jeśli nasz ruter jest stosunkowo prostym urządzeniem i brakuje mu ustawień, nie musimy kupować nowego i drogiego modelu. W wielu ruterach można bowiem zainstalować alternatywne oprogramowanie wewnętrzne (firmware), które doda naszemu ruterowi skrzydeł. Najpopularniejsze alternatywne firmware'y to dd-wrt oraz OpenWrt.

  Wielu z Was pewnie zadaje sobie pytanie o to, po co w ogóle zamieniać oryginalne narzędzie na alternatywne. Odpowiedzi są dwie.

  Po pierwsze, wzbogacenie możliwości routera o funkcje nieobsługiwane przez oprogramowanie producenta sprzętu. Jak np. :

  • wsparcie dla protokołu IPv6,
  • możliwość prowadzenia routingu dynamicznego, który można wykorzystać w sieciach obejmujących wiele routerów. Mechanizm ten dba o automatyczne uaktualnianie tablic routingu, tak żeby pakiety mogły bez przeszkód dotrzeć do adresata. Oryginalna wersja oprogramowania z reguły umożliwia prowadzenie jedynie routingu statycznego, oprogramowanie alternatywne wzbogaca router o dodatkowe tryby działania sieci bezprzewodowej. Domyślne działanie w trybie punktu dostępowego można zmienić na przykład na tryb repeatera, co pozwoli zwiększyć zasięg już istniejącej sieci bezprzewodowej, oprogramowanie fabryczne pozwala jedynie na uruchomienie serwera VPN. Po wymianie oprogramowania funkcje VPN zostają wzbogacone o scenariusz, w którym router jest klientem sieci VPN (funkcja ta domyślnie jest obecna w urządzeniach marki Asus). Opcja ta pozwala m. na ukrycie aktywności w sieci (w połączeniu z zewnętrznym dostawcą tego typu usług), gdyż wszystkie operacje dotyczące nawiązywanych połączeń wykonuje w imieniu użytkownika zewnętrzny serwer usługodawcy. Skonfigurowanie tej funkcji na routerze ma jeszcze jedną zaletę: każdy klient połączony z routerem korzysta z połączenia VPN. Trzeba się jednak liczyć z tym, że ten sposób dostępu do internetu będzie się wiązał ze spowolnieniem komunikacji. Wymiana danych przebiega wolniej niż w tradycyjnym połączeniu, kiedy to usługa VPN nie jest używana, dodatkowe opcje związane z portami USB. Przed wymianą oprogramowania porty USB mogły zostać użyte tylko do udostępnienia zasobów zapisanych na zewnętrznym nośniku, to po zainstalowaniu np. DD-WRT mogą też posłużyć do podłączenia drukarki bądź zewnętrznego modemu sieci GSM, alternatywne oprogramowanie wprowadza mechanizm VLAN — np. komputery podłączone do interfejsu przewodowego o numerach 1 i 2 będą mogły prowadzić ze sobą komunikację ale już host podłączony do portu 3 będzie dla nich nie osiągalny.

  Przykłady można mnożyć i wszystko tak naprawdę sprowadza się do potrzeb.

  Po drugie, nie jest tajemnicą, że producenci routerów (na szczęście nie wszyscy) po pewnym okresie zapominają o swoich urządzeniach. Konsekwencją jest brak aktualizacji, i to tych najważniejszych, dotyczących bezpieczeństwa. Oprogramowanie opcjonalne tę lukę wypełnia – możliwości sprzętu stale się powiększają, a błędy są naprawiane.

  Przy decyzji zmiany oprogramowania należy pieczołowicie sprawdzić nie tylko model urządzenia, ale także jego rewizję. Bardzo często zdarza się, ze np. pierwsza rewizja sprzętu wspiera alternatywne oprogramowanie, a druga już nie koniecznie. Świat wolnego firmware pozwoli zaktualizować np. TP-Link Archer C7 (dd-wrt) oraz TP-Link C20 (OpenWrt).

  Wróć do spisu treści

  Co dalej?

  Jeśli jeszcze nie masz stworzonej instalacji sieciowej w domu lub mieszkaniu i szukasz odpowiedniego zestawu urządzeń, lepiej zacząć od projektu. Nie jest to trudne, szczególnie w wypadku mieszkań. Nie trzeba też wiercić dziur w ścianach i prowadzić przewodów— zawsze są alternatywy. Proces tworzenia domowej sieci opisaliśmy dokłądnie w poradniku:

  Tworzymy sieć domową. Lepszy internet w każdym pokoju — krok po kroku

  Elementem rozbudowanej sieci domowej może być NAS. To następny krok po uruchomieniu sprawnie komunikujących się urządzeń w domu. Tego typu sprzęt znacznie ułatwi nam sposób przechowywania i współdzielenia danych. Można kupić nas gotowy:

  Serwer NAS — jak wybrać najlepszy i na co warto zwracać uwagę przy zakupie

  Można także samodzielnie stworzyć taki serwer ze starego, domowego komputera. Instrukcję znajdziecie w poradniku:

  Zamień stary komputer w NAS i ciesz się bezpiecznym miejscem na ważne pliki

  E-podręcznik. Organizacja i kontrola robót budowlanych oraz sporządzanie kosztorysów. Kwalifikacja BUD. 14. Część 1 - w Księgarni WSiP
  • Przejdź do menu głównego
  • Przejdź do treści

  UWAGA PRODUKT ELEKTRONICZNY.

  Podręcznik wprowadza w zagadnienia dotyczące mechaniki budowli. Omawia szczegółowo statykę sił, typy układów sił, zasady sporządzania wykresów sił przekrojowych. Przedstawia belki statycznie wyznaczalne i niewyznaczalne, łuki oraz kratownice. Publikacja wyczerpująco opisuje organizację robót wykończeniowych, ze szczególnym naciskiem na prace tynkarskie. Omawia także zasady organizacji pracy, planowania czynności, sporządzania harmonogramów.

  Liczne ilustracje i przykłady pomagają w zrozumieniu trudniejszych treści. Podręcznik zawiera przykładową dokumentację potrzebną na różnych etapach prowadzenia robót, która oswaja z rzeczywistością pracy w zawodzie. Każdy rozdział zawiera podsumowanie najważniejszych wiadomości oraz liczne pytania i polecenia, które sprawdzają poziom opanowania materiału. Na uwagę zasługują także zadania przekrojowe wymagające od ucznia zastosowania zdobytej wiedzy z wielu dziedzin.

  Na końcu, prócz znanego i cenionego wykazu terminów, znajduje się także słowniczek potrzebnych zwrotów przetłumaczonych na języki angielski i niemiecki.

  Sprawdź pozostałą ofertę do nauki zawodu http://sklep. pl/technik-budownictwa/

  Korzystanie z e-podręcznika

  1. Dodaj do koszyka interesujący Cię e-podręcznik i kup go.
  2. Na podany podczas zakupów adres e-mail zostanie wysłany kod dostępu do kupionego przez Ciebie e-podręcznika.
  3. Zarejestruj się na platformie WSiPnet. pl jako uczeń lub skorzystaj z konta, które już masz.
  4. Zaloguj się.
  5. Kliknij +Dodaj e-podręcznik.
  6. Wpisz kod dostępu i zatwierdź przyciskiem +Aktywuj.
  7. Gotowe! Od teraz możesz korzystać z e-podręcznika po zalogowaniu na swoje konto w serwisie . Pamiętaj, że musisz mieć dostęp do Internetu.

  Kod aktywacyjny daje Ci dostęp do e-podręcznika i możliwość korzystania z niego online jednocześnie na 3 urządzeniach. Kod jest jednorazowego użytku i może być wykorzystany tylko przez jednego użytkownika.

  Więcej informacji o e-podręcznikach do nauki zawodu na stronie:
  https://www. pl/e-podreczniki-liceum-i-technikum/

  Typ publikacji:publikacja pomocniczaNośnik:usługa PRODUKT ELEKTRONICZNYWydawnictwo:WSiPSymbol:E611B8ISBN:9788302195242

  Dodano do koszyka

  Ilość: szt.

  Cena:

  Wartość koszyka:

  Kontrola pomieszczenia Api Podręcznik Frigidaire Cfef3054uwc

  Bezpośredni link do pobrania Kontrola pomieszczenia Api Podręcznik Frigidaire Cfef3054uwc

  Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

  Ostatnia aktualizacja Kontrola pomieszczenia Api Podręcznik Frigidaire Cfef3054uwc